Usługi księgowe z biurem rachunkowym

Polski kod kreskowy - do czego służy?

Warto wiedzieć jak zdobyć polski kod kreskowy.

kody EAN

Niezbędny polski kod kreskowy

Kody EAN dla większości osób mogą brzmieć nieco tajemniczo. Jednak nie jest to nic skomplikowanego i każdy z nas to zna. Na każdym produkcie dostępny jest tego rodzaju kod, ponieważ kod EAN to między innymi polski kod kreskowy. Znajduje się na każdym lub prawie każdym produkcie. Skrót EAN oznacza European Article Number. Najważniejszą funkcją kodu tego rodzaju jest odpowiednie określenie konkretnego produktu. Każdy sklep internetowy, jak i również sklep stacjonarny potrzebuje różnych kodów kreskowych. Wbrew pozorom, własny kod kreskowy może być całkiem przydatny.

Budowa i zastosowanie kodów kreskowych

Najczęściej sklepy internetowe otrzymują konkretne kody kreskowe od producentów lub swoich dostawców. Jednak, jeśli samemu produkuje się konkretny produkt, to warto zadbać o uzyskanie konkretnego kodu kreskowego.

Jakie są zalety uzyskania takiego kodu? Przede wszystkim jest to usprawnienie transakcji, gdzie nie trzeba każdorazowo wyszukiwać produktu po nazwie. Wystarczy zeskanowaniu kodu odpowiednim czytnikiem połączonym z programem magazynowym. Kod kreskowy ułatwia także organizację łańcucha dostaw.

Kod kreskowy EAN dostępny jest w dwóch formach:

  1. kod kreskowy EAN 13, który zawiera 12 cyfr oraz 1 kod sumy kontrolnej
  2. kod ean 8, który zawiera 7 cyfr i 1 kod sumy kontrolnej

Większość producentów od 2005 roku stosuje jeden ujednolicony standard tego rodzaju kodów.

Jak uzyskać kod EAN?

Uzyskanie kodu kreskowego EAN nie jest trudne, wystarczy zarejestrować się w systemie GS1 Polska. Kontakt do tej instytucji można bez problemów znaleźć w internecie. Najważniejszą kwestią jest to, że tworzenie kodu kreskowego przy wykorzystaniu tej instytucji jest proste. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że należy wnieść jednorazową opłatę rejestracyjną oraz co roku opłacać opłatę abonamentową. Cały proces zwykle trwa do 3 dni, dlatego też na uzyskanie konkretnego kodu nie trzeba czekać zbyt długo. Jednakże warto pamiętać, że GS1 to jedyna firma, która zajmuje się dostarczaniem tego rodzaju kodów. Uzyskanie kodu kreskowego jest bardzo przydatne, ponieważ ułatwia sprzedaż na wszelkich platformach sprzedażowych. Ich posiadanie nie jest obowiązkowe, jednak warto o to zadbać, aby ułatwić sobie handel. Przydatność kodu EAN jest bardzo duża i z całą pewnością warto zadbać, o to, aby go uzyskać.

kody EANpolski kod kreskowykody kreskowekod kreskowy EAN 13tworzenie kodu kreskowego

Powiązane wpisy

Księgowość online

Księgowość online - nowoczesna usługa biur rachunkowych

Apartamenty w Hiszpanii - finansowanie

Jakimi sposobami finansować apartamenty w Hiszpanii?